U.S. Open, Day 2 – Results, Day 3 – Order of Play

By
Updated: August 30, 2011

US OPEN
New York, NY, USA
August 29-September 11
$11,018,000/Grand Slam
Hard/Outdoors


 

 

Results for Tuesday, August 30 

Singles – First Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. Nuria Llagostera Vives (ESP) 63 61
(4) Victoria Azarenka (BLR) d. Johanna Larsson (SWE) 61 63
Simona Halep (ROU) d. (6) Li Na (CHN) 62 75
(7) Francesca Schiavone (ITA) d. (Q) Galina Voskoboeva (KAZ) 63 16 64
(10) Andrea Petkovic (GER) d. (Q) Ekaterina Bychkova (RUS) 62 62
(11) Jelena Jankovic (SRB) d. (WC) Alison Riske (USA) 62 60
(15) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Sara Errani (ITA) 75 61
(16) Ana Ivanovic (SRB) d. Ksenia Pervak (RUS) 64 62
(18) Roberta Vinci (ITA) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 63 64
(20) Yanina Wickmayer (BEL) d. Sorana Cirstea (ROU) 61 75
Pauline Parmentier (FRA) d. (21) Daniela Hantuchova (SVK) 62 63
(22) Sabine Lisicki (GER) d. Alona Bondarenko (UKR) 63 63
(23) Shahar Peer (ISR) d. Sania Mirza (IND) 67(5) 63 61
(26) Flavia Pennetta (ITA) d. (WC) Aravane Rezai (FRA) 61 64
(29) Jarmila Gajdosova (AUS) d. Iveta Benesova (CZE) 76(5) 75
(31) Kaia Kanepi (EST) d. Tamarine Tanasugarn (THA) 64 63
Mona Barthel (GER) d. (32) María José Martínez Sánchez (ESP) 63 64
Gisela Dulko (ARG) d. Rebecca Marino (CAN) 63 63
Elena Baltacha (GBR) d. (WC) Jamie Hampton (USA) 26 62 51 ret. (heat illness)
Jelena Dokic (AUS) d. Olga Govortsova (BLR) 63 61
Carla Suárez Navarro (ESP) d. Mathilde Johansson (FRA) 62 46 75
Zheng Jie (CHN) d. (Q) Vitalia Diatchenko (RUS) 46 75 62
Arantxa Rus (NED) d. Elena Vesnina (RUS) 62 64
Angelique Kerber (GER) d. (WC) Lauren Davis (USA) 76(3) 63
Alizé Cornet (FRA) d. (WC) Casey Dellacqua (AUS) 75 60
Mirjana Lucic (CRO) d. (Q) Marina Erakovic (NZL) 64 26 64
Vania King (USA) d. Greta Arn (HUN) 61 64
Coco Vandeweghe (USA) d. Alberta Brianti (ITA) 75 63
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Tamira Paszek (AUT) 64 62
(Q) Sílvia Soler-Espinosa (ESP) d. Kimiko Date-Krumm (JPN) 76(5) 76(2)
(WC) Sloane Stephens (USA) d. (Q) Reka-Luca Jani (HUN) 62 36 76(3)
Serena Williams (USA) d. Bojana Jovanovski (SRB) 6-1, 6-1

Order of Play for Wednesday, August 31

Arthur Ashe Stadium  11:00 Start Time 

1. Women’s Singles – 2nd Round

Kateryna Bondarenko (UKR) v. Vera Zvonareva (RUS)[2] 

Not Before:13:00

2. Men’s Singles – 1st Round

Somdev Devvarman (IND) v. Andy Murray (GBR)[4] 

3. Women’s Singles – 2nd Round

Venus Williams (USA) v. Sabine Lisicki (GER)[22] 

Arthur Ashe Stadium  19:00 Start Time 

1. Men’s Singles – 1st Round

Andy Roddick (USA)[21] v. Michael Russell (USA)

2. Women’s Singles – 2nd Round

Anastasiya Yakimova (BLR) v. Maria Sharapova (RUS)[3] 

Louis Armstrong Stadium  11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round

Madison Keys (USA) v. Lucie Safarova (CZE)[27] 

2. Men’s Singles – 1st Round

Juan Martin Del Potro (ARG)[18] v. Filippo Volandri (ITA)

3. Women’s Singles – 2nd Round

Coco Vandeweghe (USA) v. Samantha Stosur (AUS)[9] 

Not Before:17:00

4. Men’s Singles – 1st Round

Marcos Baghdatis (CYP) v. John Isner (USA)[28] 

Grandstand  11:00 Start Time 

1. Men’s Singles – 1st Round

Robin Soderling (SWE)[6] v. Louk Sorensen (IRL)

2. Women’s Singles – 2nd Round

Marion Bartoli (FRA)[8] v. Christina McHale (USA)

3. Men’s Singles – 1st Round

Robby Ginepri (USA) v. Joao Souza (BRA)

4. Women’s Singles – 2nd Round

Angelique Kerber (GER) v. Agnieszka Radwanska (POL)[12] 

Court 4  11:00 Start Time 

1. Women’s Doubles – 1st Round

Jessica Pegula (USA) v. Klaudia Jans-Ignacik (POL)

Taylor Townsend (USA) Alicja Rosolska (POL)

2. Men’s Singles – 1st Round

Rui Machado (POR) v. Robin Haase (NED)

3. Women’s Singles – 2nd Round

Nadia Petrova (RUS)[24] v. Polona Hercog (SLO)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Raquel Kops-Jones (USA) v. Liezel Huber (USA)[4] 

Abigail Spears (USA) Lisa Raymond (USA)[4] 

Court 6  11:00 Start Time 

1. Women’s Singles – 2nd Round

Alexandra Dulgheru (ROU) v. Monica Niculescu (ROU)

2. Men’s Singles – 1st Round

Diego Junqueira (ARG) v. Karol Beck (SVK)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Monica Niculescu (ROU) v. Iveta Benesova (CZE)[9] 

Shahar Peer (ISR) Barbora Zahlavova Strycova (CZE)[9] 

4. Men’s Doubles – 1st Round

Grigor Dimitrov (BUL) v. Eric Butorac (USA)[8] 

Dmitry Tursunov (RUS) Jean-Julien Rojer (AHO)[8] 

Court 7  11:00 Start Time 

1. Women’s Singles – 2nd Round

Vera Dushevina (RUS) v. Maria Kirilenko (RUS)[25] 

2. Men’s Singles – 1st Round

Denis Istomin (UZB) v. Ryan Sweeting (USA)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Sorana Cirstea (ROU) v. Casey Dellacqua (AUS)

Ayumi Morita (JPN) Rennae Stubbs (AUS)

4. Men’s Doubles – 1st Round

Ivan Dodig (CRO) v. Pablo Andujar (ESP)

Bernard Tomic (AUS) Daniel Gimeno-Traver (ESP)

Court 8  11:00 Start Time 

1. Men’s Singles – 1st Round

Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v. Daniel Gimeno-Traver (ESP)

2. Women’s Doubles – 1st Round

Jarmila Gajdosova (AUS)[16] v. Jelena Dokic (AUS)

Bethanie Mattek-Sands (USA)[16] Virginie Razzano (FRA)

3. Men’s Doubles – 1st Round

Santiago Giraldo (COL) v. Max Mirnyi (BLR)[2] 

Pere Riba (ESP) Daniel Nestor (CAN)[2] 

4. Men’s Doubles – 1st Round

Arnaud Clement (FRA) v. David Marrero (ESP)

Lukas Dlouhy (CZE) Andreas Seppi (ITA)

Court 9  11:00 Start Time 

1. Men’s Doubles – 1st Round

Olivier Rochus (BEL) v. Julian Knowle (AUT)

Andre Sa (BRA) Horacio Zeballos (ARG)

2. Women’s Doubles – 1st Round

Eva Birnerova (CZE) v. Irina-Camelia Begu (ROU)

Klara Zakopalova (CZE) Simona Halep (ROU)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Petra Martic (CRO) v. Vitalia Diatchenko (RUS)

Ksenia Pervak (RUS) Olga Savchuk (UKR)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Bojana Jovanovski (SRB) v. Andrea Hlavackova (CZE)[8] 

Varvara Lepchenko (USA) Lucie Hradecka (CZE)[8] 

5. Men’s Doubles – 1st Round

Marcel Granollers (ESP)[13] v. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

Marc Lopez (ESP)[13] Albert Montanes (ESP)

Court 10  11:00 Start Time 

1. Men’s Singles – 1st Round

Vasek Pospisil (CAN) v. Lukas Rosol (CZE)

2. Men’s Doubles – 1st Round

Martin Damm (CZE) v. Colin Fleming (GBR)

Radek Stepanek (CZE) Ross Hutchins (GBR)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Sania Mirza (IND)[6] v. Samantha Crawford (USA)

Elena Vesnina (RUS)[6] Madison Keys (USA)

4. Men’s Doubles – 1st Round

Carlos Berlocq (ARG) v. Simone Bolelli (ITA)

Lukas Rosol (CZE) Fabio Fognini (ITA)

5. Mixed Doubles – 1st Round

Nadia Petrova (RUS) v. Elena Vesnina (RUS)[7] 

Jamie Murray (GBR) Leander Paes (IND)[7] 

Court 11  11:00 Start Time 

1. Men’s Singles – 1st Round

Feliciano Lopez (ESP)[25] v. Tatsuma Ito (JPN)

2. Men’s Singles – 1st Round

Alex Bogomolov Jr. (USA) v. Steve Johnson (USA)

3. Women’s Singles – 2nd Round

Dominika Cibulkova (SVK)[14] v. Irina Falconi (USA)

4. Women’s Singles – 2nd Round

Flavia Pennetta (ITA)[26] v. Romina Oprandi (ITA)

Court 13  11:00 Start Time 

1. Women’s Singles – 2nd Round

Anabel Medina Garrigues (ESP)[30] v. Laura Robson (GBR)

2. Women’s Singles – 2nd Round

Shuai Peng (CHN)[13] v. Tsvetana Pironkova (BUL)

3. Men’s Singles – 1st Round

Ricardo Mello (BRA) v. Gilles Simon (FRA)[12] 

4. Women’s Singles – 2nd Round

Yanina Wickmayer (BEL)[20] v. Alla Kudryavtseva (RUS)

Court 14  11:00 Start Time 

1. Men’s Doubles – 1st Round

Matthias Bachinger (GER) v. Jamie Delgado (GBR)

Philipp Kohlschreiber (GER) Jonathan Marray (GBR)

2. Men’s Doubles – 1st Round

Jurgen Melzer (AUT)[9] v. Santiago Gonzalez (MEX)

Philipp Petzschner (GER)[9] Jamie Murray (GBR)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Vania King (USA)[3] v. Petra Cetkovska (CZE)

Yaroslava Shvedova (KAZ)[3] Renata Voracova (CZE)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Tsvetana Pironkova (BUL) v. Nuria Llagostera Vives (ESP)[14] 

Chanelle Scheepers (RSA) Arantxa Parra Santonja (ESP)[14] 

5. Men’s Doubles – 1st Round

Denis Istomin (UZB) v. Johan Brunstrom (SWE)

Mikhail Kukushkin (KAZ) Jarkko Nieminen (FIN)

Court 15  11:00 Start Time 

1. Women’s Doubles – 1st Round

Liga Dekmeijere (LAT) v. Chia-Jung Chuang (TPE)[13] 

Jelena Jankovic (SRB) Olga Govortsova (BLR)[13] 

2. Men’s Doubles – 1st Round

Jonathan Erlich (ISR) v. Lucas Arnold Ker (ARG)

Andy Ram (ISR) Juan Monaco (ARG)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Shu-Ying Hsieh (TPE) v. Greta Arn (HUN)

Galina Voskoboeva (KAZ) Arantxa Rus (NED)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v. Mirjana Lucic (CRO)

Vera Zvonareva (RUS) Tamira Paszek (AUT)

5. Mixed Doubles – 1st Round

Jarmila Gajdosova (AUS) v. Kveta Peschke (CZE)[4] 

Bruno Soares (BRA) Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[4] 

Court 16  11:00 Start Time 

1. Men’s Doubles – 1st Round

Michael Kohlmann (GER) v. Scott Lipsky (USA)[16] 

Alexander Waske (GER) Rajeev Ram (USA)[16] 

2. Men’s Doubles – 1st Round

Frantisek Cermak (CZE)[11] v. Daniele Bracciali (ITA)

Filip Polasek (SVK)[11] Potito Starace (ITA)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Yung-Jan Chan (TPE)[10] v. Andreja Klepac (SLO)

Anastasia Rodionova (AUS)[10] Anna Tatishvili (GEO)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[12] v. Mathilde Johansson (FRA)

Anabel Medina Garrigues (ESP)[12] Pauline Parmentier (FRA)

5. Mixed Doubles – 1st Round

Yung-Jan Chan (TPE) v. Ana Ivanovic (SRB)

Mariusz Fyrstenberg (POL) Nenad Zimonjic (SRB)

Court 17  11:00 Start Time 

1. Men’s Singles – 1st Round

Julien Benneteau (FRA) v. Nicolas Almagro (ESP)[10] 

2. Women’s Singles – 2nd Round

Laura Pous-Tio (ESP) v. Julia Goerges (GER)[19] 

3. Men’s Doubles – 1st Round

Bob Bryan (USA)[1] v. Ivo Karlovic (CRO)

Mike Bryan (USA)[1] Frank Moser (GER)

4. Men’s Singles – 1st Round

Jack Sock (USA) v. Marc Gicquel (FRA)

Comments

You must login to facebook in order to comment.

One Legacy Comment

  1. Pingback: Tennis Betting: Key Points to Note for Beginners | Race Advisor