Indian Wells: Makarova & Pervak Ease Through Openers

By
Updated: March 9, 2012

Results – Thursday, March 8, 2012
Singles – First Round
Ksenia Pervak (KAZ) d. (Q) Olga Govortsova (BLR) 63 61
Ekaterina Makarova (RUS) d. Bethanie Mattek-Sands (USA) 62 63
Irina-Camelia Begu (ROU) d. Lucie Hradecka (CZE) 46 75 62 (saved 3mp)
Chanelle Scheepers (RSA) d. Mathilde Johansson (FRA) 63 63
Tamira Paszek (AUT) d. Anastasiya Yakimova (BLR) 64 26 61
Simona Halep (ROU) d. (Q) Zhang Shuai (CHN) 61 61
Sofia Arvidsson (SWE) d. (Q) Eleni Daniilidou (GRE) 64 76(4)
Johanna Larsson (SWE) d. (Q) Greta Arn (HUN) 41 ret. (neck injury)
Sílvia Soler-Espinosa (ESP) d. Alberta Brianti (ITA) 63 16 76(4)
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (Q) Jessica Pegula (USA) 57 63 63
Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. María José Martínez Sánchez (ESP) 63 16 75 (saved 1mp)
Gisela Dulko (ARG) d. Jelena Dokic (AUS) 10 ret. (right wrist injury)
(Q) Varvara Lepchenko (USA) d. (Q) Alexandra Panova (RUS) 76(3) 62
(Q) Lesia Tsurenko (UKR) d. Shahar Peer (ISR) 46 63 75
(WC) Irina Falconi (USA) d. Alexandra Dulgheru (ROU) 46 52 ret. (right knee injury)
(WC) Lauren Davis (USA) d. Petra Martic (CRO) 62 76(7)

Doubles – First Round
(WC) Dulko/Suárez (ARG/ARG) d. (6) Medina Garrigues/Pennetta (ESP/ITA) 63 36 107 (Match TB)
(7) Llagostera Vives/Parra Santonja (ESP/ESP) d. Date-Krumm/Zhang (JPN/CHN) 63 64
(8) Groenefeld/King (GER/USA) d. Chuang/Voskoboeva (TPE/KAZ) 75 36 119 (Match TB)
Benesova/Zahlavova Strycova (CZE/CZE) d. Hsieh/Peng (TPE/CHN) 64 75
Bacsinszky/Brianti (SUI/ITA) d. Kuznetsova/Zvonareva (RUS/RUS) 61 64
(WC) Azarenka/Kvitova (BLR/CZE) d. Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) 62 62

Order Of Play – Friday, March 9, 2012
Stadium 1 (from 11.00hrs)
1. Jelena Jankovic vs. Jamie Hampton
2. ATP: Djokovic/Troicki vs. Granollers/López
3. Victoria Azarenka vs. Mona Barthel
4. ATP: Mayer/Nieminen vs. Fish/Roddick
5. ATP: Llodra/Zimonjic vs. López/Nadal (NB 19.00hrs)
6. Petra Kvitova vs. Barbora Zahlavova Strycova

Stadium 2 (from 11.00hrs)
1. Elena Vesnina vs. Christina McHale
2. ATP: Chardy vs. Baghdatis
3. ATP: Starace vs. Nalbandian
4. Vera Zvonareva vs. Kimiko Date-Krumm
5. Sorana Cirstea vs. Agnieszka Radwanska
6. ATP: Stebe vs. Sweeting

Stadium 3 (from 11.00hrs)
1. ATP: Malisse vs. Reynolds
2. Klara Zakopalova vs. Daniela Hantuchova
3. Vania King vs. Anastasia Pavlyuchenkova
4. ATP: Kohlschreiber/Monfils vs. Fyrstenberg/Matkowski
5. Galina Voskoboeva vs. Li Na
6. ATP: Young vs. Darcis

Court 7 (from 11.00hrs)
1. ATP: Nieminen vs. Haas
2. ATP: Davydenko vs. Bubka
3. Timea Bacsinszky vs. Svetlana Kuznetsova
4. Angelique Kerber vs. Sloane Stephens
5. ATP: Tomic vs. Müller

Court 8 (from 11.00hrs)
1. Elena Baltacha vs. Julia Goerges
2. ATP: Llodra vs. Gulbis
3. Flavia Pennetta vs. Carla Suárez Navarro
4. Dellacqua/Stosur vs. Klepac/Rosolska
5. ATP: Dodig vs. Dimitrov

Court 4 (from 11.00hrs)
1. ATP: Tursunov vs. Kudla
2. Anabel Medina Garrigues vs. Sania Mirza
3. ATP: Rosol vs. Bellucci
4. Dushevina/Peer vs. Mirza/Vesnina (after suitable rest)

Court 6 (from 11.00hrs)
1. ATP: Berlocq vs. Paire
2. Zheng Jie vs. Michaella Krajicek
3. ATP: Lu vs. Istomin
4. Huber/Raymond vs. Makarova/Zheng (after suitable rest)

Court 5 (from 11.00hrs)
1. Errani/Vinci vs. Bratchikova/Peschke
2. Jarmila Gajdosova vs. Yanina Wickmayer
3. ATP: Matosevic vs. Bemelmans
4. ATP: Falla vs. Mayer

Comments

You must login to facebook in order to comment.