Miami: Zheng, Barthel & Watson Through To Second Round

By
Updated: March 21, 2012

Results – Tuesday, March 20, 2012
Singles – First Round
Zheng Jie (CHN) d. Lucie Hradecka (CZE) 61 64
Mona Barthel (GER) d. Greta Arn (HUN) 61 60
Ekaterina Makarova (RUS) d. Jelena Dokic (AUS) 61 75
Chanelle Scheepers (RSA) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 36 63 60
Tsvetana Pironkova (BUL) d. Petra Martic (CRO) 63 62
Marina Erakovic (NZL) d. Mathilde Johansson (FRA) 46 64 64
Simona Halep (ROU) d. Carla Suárez Navarro (ESP) 67(5) 63 63
Anna Tatishvili (GEO) d. Tamira Paszek (AUT) 64 43 ret. (low back injury)
Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. (WC) Bojana Jovanovski (SRB) 63 63
(WC) Heather Watson (GBR) d. Sorana Cirstea (ROU) 63 36 76(4) (saved 2mp)
(WC) Zhang Shuai (CHN) d. Elena Baltacha (GBR) 67(5) 63 62
(WC) Alisa Kleybanova (RUS) d. Johanna Larsson (SWE) 26 63 62

Singles Qualifying – Final Round
(1) Kateryna Bondarenko (UKR) d. Mirjana Lucic (CRO) 46 62 64
Alizé Cornet (FRA) d. (3) Hsieh Su-Wei (TPE) 63 57 64
(4) Vera Dushevina (RUS) d. Chan Yung-Jan (TPE) 63 63
(24) Valeria Savinykh (RUS) d. (5) Varvara Lepchenko (USA) 63 62
(7) Urszula Radwanska (POL) d. Andrea Hlavackova (CZE) 46 75 61
(9) Stéphanie Foretz Gacon (FRA) d. Aravane Rezai (FRA) 64 63
(10) Sloane Stephens (USA) d. Sania Mirza (IND) 62 64
(17) Jamie Hampton (USA) d. (12) Mandy Minella (LUX) 63 62
Misaki Doi (JPN) d. (16) Arantxa Rus (NED) 76(4) 62
(WC) Madison Keys (USA) d. (19) Anastasia Rodionova (AUS) 26 61 64
(22) Eva Birnerova (CZE) d. (WC) Anastasia Pivovarova (RUS) 64 63
Melinda Czink (HUN) d. Laura Robson (GBR) 76(4) 62

Order Of Play – Wednesday, March 21, 2012
Stadium (from 11.00hrs)
1. Jarmila Gajdosova vs. Kim Clijsters
2. ATP: Davydenko vs. Blake
3. Venus Williams vs. Kimiko Date-Krumm
4. ATP: Nalbandian vs. Darcis
5. ATP: Mahut vs. González (NB 19.30hrs)
6. Galina Voskoboeva vs. Christina McHale

Grandstand (from 11.00hrs)
1. Gisela Dulko vs. Sofia Arvidsson
2. ATP: Sweeting vs. Lacko
3. ATP: Rufin vs. Haas
4. Vania King vs. Laura Pous-Tio
5. Jamie Hampton vs. Polona Hercog

Court 1 (from 11.00hrs)
1. ATP: Bellucci vs. Gil
2. Shahar Peer vs. Alizé Cornet
3. ATP: Roger-Vasselin vs. Malisse
4. Magdalena Rybarikova vs. Madison Keys 
5. Anastasiya Yakimova vs. Ksenia Pervak

Court 2 (from 11.00hrs)
1. ATP: Haase vs. Matosevic
2. ATP: Andújar vs. Giraldo
3. ATP: Veic vs. Kudla
4. Aleksandra Wozniak vs. Eleni Daniilidou
5. Ayumi Morita vs. Garbiñe Muguruza Blanco

Court 3 (from 11.00hrs)
1. ATP: Falla vs. Istomin
2. Olivia Rogowska vs. Stéphanie Foretz Gacon
3. Pauline Parmentier vs. Sloane Stephens

Court 6 (from 15.00hrs)
1. ATP: Sela vs. Clément
2. ATP: Petzschner vs. Dodig

Court 7 (from 11.00hrs)
1. ATP: Dimitrov vs. Kukushkin
2. ATP: Llodra vs. Rosol
3. Alberta Brianti vs. Melinda Czink
4. ATP: Bautista-Agut vs. Seppi
5. Urszula Radwanska vs. Kateryna Bondarenko

Court 8 (from 11.00hrs)
1. Elena Vesnina vs. Iveta Benesova
2. Vera Dushevina vs. Barbora Zahlavova Strycova
3. Klara Zakopalova vs. Valeria Savinykh
4. Eva Birnerova vs. Michaella Krajicek
5. Misaki Doi vs. Sílvia Soler-Espinosa

Comments

You must login to facebook in order to comment.