WTA – Miami: Clijsters & Williams Advance To Second Round

By
Updated: March 23, 2012

Results – Wednesday, March 21, 2012
Singles – First Round
Christina McHale (USA) d. Galina Voskoboeva (KAZ) 63 64
Kim Clijsters (BEL) d. Jarmila Gajdosova (AUS) 46 61 60
Polona Hercog (SLO) d. (Q) Jamie Hampton (USA) 61 63
Ksenia Pervak (KAZ) d. Anastasiya Yakimova (BLR) 64 60
Iveta Benesova (CZE) d. Elena Vesnina (RUS) 76(5) 61
Vania King (USA) d. Laura Pous-Tio (ESP) 62 76(12)
Shahar Peer (ISR) d. (Q) Alizé Cornet (FRA) 64 62
Sofia Arvidsson (SWE) d. Gisela Dulko (ARG) 64 75
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Vera Dushevina (RUS) 76(3) 64
Michaella Krajicek (NED) d. (Q) Eva Birnerova (CZE) 57 64 60
Sílvia Soler-Espinosa (ESP) d. (Q) Misaki Doi (JPN) 63 64
(Q) Kateryna Bondarenko (UKR) d. (Q) Urszula Radwanska (POL) 36 76(5) 64
(Q) Sloane Stephens (USA) d. Pauline Parmentier (FRA) 46 76(4) 64
(Q) Stéphanie Foretz Gacon (FRA) d. (WC) Olivia Rogowska (AUS) 64 61
(Q) Valeria Savinykh (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 63 75
(Q) Melinda Czink (HUN) d. Alberta Brianti (ITA) 61 62
(Q) Madison Keys (USA) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 67(4) 62 61
(WC) Aleksandra Wozniak (CAN) d. Eleni Daniilidou (GRE) 46 63 60
(WC) Venus Williams (USA) d. Kimiko Date-Krumm (JPN) 60 63
(WC) Garbiñe Muguruza Blanco (ESP) d. Ayumi Morita (JPN) 63 26 30 ret. (right shoulder injury)

Order Of Play – Thursday, March 22, 2012
Stadium (from 11.00hrs)
1. ATP: Harrison vs. Starace
2. Zhang Shuai vs. Serena Williams
3. Shahar Peer vs. Maria Sharapova
4. ATP: Cilic/Karlovic vs. Granollers/Nadal
5. Barbora Zahlavova Strycova vs. Caroline Wozniacki
6. ATP: Querrey vs. Ebden

Grandstand (from 11.00hrs)
1. Jelena Jankovic vs. Mona Barthel
2. Julia Goerges vs. Kim Clijsters
3. ATP: Mayer vs. Baghdatis
4. Samantha Stosur vs. Valeria Savinykh
5. ATP: Goffin vs. Young (NB 17.00hrs)

Court 1 (from 11.00hrs)
1. ATP: Kunitsyn vs. Levine
2. Iveta Benesova vs. Svetlana Kuznetsova
3. ATP: Stakhovsky vs. Tomic
4. Li Na vs. Melinda Czink 
5. Petra Cetkovska vs. Christina McHale (NB 17.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Sofia Arvidsson vs. Sabine Lisicki
2. Chanelle Scheepers vs. Anabel Medina Garrigues
3. ATP: Bubka vs. Gulbis
4. ATP: Phau vs. Berlocq
5. ATP: García-López vs. Ram

Court 3 (from 11.00hrs)
1. ATP: Ramos vs. Bolelli
2. ATP: Stebe vs. Cipolla
3. Ekaterina Makarova vs. Anastasia Pavlyuchenkova
4. ATP: Bogomolov vs. Müller

Court 6 (from 15.00hrs)
1. ATP: Kubot vs. Karlovic
2. ATP: Becker vs. Rochus
3. ATP: Dolgopolov/Malisse vs. Llodra/Zimonjic
4. ATP: Lu vs. Nieminen
5. ATP: Bracciali/Cabal vs. Cermak/Polasek

Court 7 (from 11.00hrs)
1. Roberta Vinci vs. Tsvetana Pironkova
2. Marina Erakovic vs. Yanina Wickmayer
3. Peng Shuai vs. Stéphanie Foretz Gacon
4. Sara Errani vs. Sloane Stephens (NB 15.30hrs)
5. Kudryavtseva/Panova vs. Klepac/Rosolska

Court 8 (from 11.00hrs)
1. Hantuchova/A.Radwanska vs. Begu/Bratchikova
2. Birnerova/Jans-Ignacik vs. Hlavackova/Hradecka
3. ATP: Mahut/Simon vs. Anderson/Raonic (NB 13.00hrs)
4. ATP: Dancevic vs. Chardy
5. ATP: Marach/Peya vs. Almagro/Bellucci

Comments

You must login to facebook in order to comment.

One Legacy Comment

  1. Pingback: My Tennis Circle » WTA – Miami: Clijsters & Williams Advance To Second Round – On …