Stosur Rallies To Set Up Serena Clash

By
Updated: March 25, 2012

Results – Saturday, March 24, 2012
Singles – Third Round
(2) Maria Sharapova (RUS) d. (Q) Sloane Stephens (USA) 64 62
(4) Caroline Wozniacki (DEN) d. (29) Petra Cetkovska (CZE) 63 75
(6) Samantha Stosur (AUS) d. Chanelle Scheepers (RSA) 26 75 62
(8) Li Na (CHN) d. Iveta Benesova (CZE) 75 62
(10) Serena Williams (USA) d. (21) Roberta Vinci (ITA) 62 61
(12) Sabine Lisicki (GER) d. (17) Peng Shuai (CHN) 64 75
(23) Yanina Wickmayer (BEL) d. Kim Clijsters (BEL) 64 76(5)
Ekaterina Makarova (RUS) d. Mona Barthel (GER) 62 64

Doubles – Second Round
Dushevina/Peer (RUS/ISR) d. (8) Hantuchova/Radwanska (SVK/POL) 62 75

Doubles – First Round
(WC) Pavlyuchenkova/Safarova (RUS/CZE) d. (3) Mirza/Vesnina (IND/RUS) 16 61 119 (Match TB)
(5) Kirilenko/Petrova (RUS/RUS) d. Hsieh/Peng (TPE/CHN) 76(2) 64
(7) Shvedova/Voskoboeva (KAZ/KAZ) d. (WC) Cibulkova/Jankovic (SVK/SRB) 62 76(5)
Medina Garrigues/Pennetta (ESP/ITA) d. Chuang/Kleybanova (TPE/RUS) 61 63
King/Niculescu (USA/ROU) d. Date-Krumm/Zhang (JPN/CHN) 76(1) 63
Makarova/Zheng (RUS/CHN) d. Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) 64 62

Order Of Play – Sunday, March 25, 2012
Stadium (from 11.00hrs)
1. ATP: Berdych vs. Dimitrov
2. Venus Williams vs. Aleksandra Wozniak (NB 13.00hrs)
3. Daniela Hantuchova vs. Ana Ivanovic (NB 15.00hrs)
4. ATP: Stepanek vs. Nadal
5. Victoria Azarenka vs. Heather Watson (NB 19.30hrs)
6. ATP: Mayer vs. Isner (NB 21.30hrs)

Grandstand (from 11.00hrs)
1. ATP: Dolgopolov vs. Tipsarevic
2. ATP: Simon vs. Melzer
3. ATP: Raonic vs. Murray
4. Sílvia Soler-Espinosa vs. Agnieszka Radwanska
5. ATP: Bryan/Bryan vs. Melo/Mónaco (NB 17.00hrs)

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Simona Halep vs. Marion Bartoli
2. Garbiñe Muguruza Blanco vs. Flavia Pennetta
3. ATP: Tsonga vs. Kohlschreiber
4. ATP: Nishikori vs. Rosol
5. ATP: Marach/Peya vs. Mirnyi/Nestor (NB 18.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Zheng Jie vs. Dominika Cibulkova
2. ATP: Marrero/Verdasco vs. López/López
3. Ksenia Pervak vs. Maria Kirilenko
4. Makarova/Zheng vs. Birnerova/Jans-Ignacik (after suitable rest)
5. ATP: Qureshi/Rojer vs. Bracciali/Cabal

Court 3 (from 12.00hrs)
1. Errani/Vinci vs. Groenefeld/Martic

Tournament Website
www.sonyericssonopen.com

Comments

You must login to facebook in order to comment.